top of page

HAYAL' DE ÇOCUK YOGASI

ÇOCUK_YOGASI.jpg

ÇOCUK YOGASI

Kökeni binlerce yıl öncesine dayanan yoga, Hindistan’da başlayan ve bugün neredeyse tüm dünya tarafından uygulanan bir yaşam felsefesi haline gelmiştir. Son zamanlarda ise hem yetişkinler hem de çocuklar tarafından sağlıklı ve mutlu olmanın eğlenceli ve kolay yolu olduğu için tercih ediliyor.

Yoga kelimesi Hindistan’ın eski dili Sanskritçe’de “birleşme” anlamına geliyor ve basitçe düşünce ve duyguların bedenle, evrenle ve tabiatla birleşmesi olarak tanımlanıyor. Duruşlar ve nefes olmak üzere 2 temel prensibe dayanan yoga, egzersiz hareketlerini de kapsayan ve kişini kendini bir bütün olarak keşfetmesini sağlayan bir yaşam biçimi şeklinde açıklanabiliyor. Yoga duruşları yani asanalar doğanın ya da hayvanların taklit edilmesi ile oluşturulan beden duruşları binlerce farklı formu barındırıyor. Farklı isimlere sahip olan asanalar günlük yaşamda yanlış duruştan kaynaklanan postür bozukluklarının düzeltilmesine yardımcı oluyor. Kişinin dengesini sağlamasına ve doğru duruş teknikleri kazanmasına yardımcı olarak birçok hastalığın ve sağlık sorununun tedavisine ve kronik ağrıların düzelmesine yardımcı oluyor. Özellikle sırt, bel, baş ve boyun ağrıları ve bu ağrılar nedeniyle oluşan düşünme ve konsantrasyon güçlüğü ile öfke ve sinirliliği tedavi etmeyi amaçlıyor.

Hareket etmeyi seven ve bedenleriyle deney yapmayı seven çocuklar için uygun bir spor dalı olan yoga, çocukların enerjilerini sağlıklı bir şekilde harcamalarına yardımcı oluyor. 3 ile 7 yaşları arasında inanılmaz derecede esnek bir vücuda sahip olan çocuklara vücutlarını doğru bir şekilde kullanmalarını öğretiyor. Çocuk yogası, klasik yoga duruşlarının yani asanaların çocuklar için uyarlandığı bir egzersiz programını içeriyor. Çocuk yogası egzersizleri kendine güven ve sorumluluk duygusu ile eğlence ve disiplinin birleştiği hareketlerden oluşuyor. Grup, ikili ve bireysel egzersizlerden oluşan çocuk yogası, ruh, akıl ve bedenin uyumunu dengeleme ve çocuğun bu denge ile yaşamına devam etmesini amaçlıyor.

3 yaş ve sonrası tüm çocuklar yoga yapabiliyor.Çocukların rahat edebileceği matlar üzerinde yoga duruşları öğretiliyor. Yoga çalışmaları sırasında alıştırmanın işleyişine bağlı olarak farklı oyuncak ve objeler ile battaniye ve göz yastığı gibi eşyalar kullanılabiliyor. Çalışma sırasında çocukların terlemesini önleyen, rahat ve esnek, mevsimsel özelliklere göre değişik kumaş yapısına sahip yoga kıyafetleri tercih ediliyor. Çocukların yoga öncesinde ne çok aç ne de çok tok gelmemesi öneriliyor. Çocuk yogasında yoga hareketleri birkaç kez tekrarlanıyor ve yetişkin yogasından farklı olarak asanalarda daha az süre kalınıyor. Yoga hareketleri oyunlar, hikâyeler ve şarkılarla birleştirilerek yaş gruplarına göre farklı formlarda uygulanıyor. Eğlencenin baz alındığı çocuk yogasında kullanılan temel duruşlar (asanalar) bitki, hayvan ve objelerden alınıyor. Yoga egzersizlerinin süresi ve dersin akışı çocukların yaşlarına göre belirleniyor.

Yoga egzersizleri, oyunlar, drama, nefes ve meditasyon teknikleri uygulanan dersimizi çocuk terapistimiz haftada bir gün her sınıfa ortalama 40 dk olarak verecektir.

bottom of page